Winter Remix kutsid kasvamas

04.04.21

Viimane nädal sünnikodus algas iseseisvumise õppega – ema Ilze kolis oma koju tagasi ja kutsid pidid täiesti ise hakkama saama. No teenindav personal ja teised koerad loomulikult jäid alles, seega oli elu lill edasi :). Ilze käis ka paaril korral kutse tsekkamas, kui esimestel päevadel oli veel piimabaar avatud, siis nädalavahetusel öeldi kutsidele juba sorry, toitlustust ei toimu! Kutse see väga ei paistnud morjendavat, pigem püüti siis Ilzega mäng üles võtta.

Jätkus hoogsalt ka õues kempsus käimise õpe ja ma ütleks, et üsna edukas kontaktõpe on olnud! See muidugi tähendab pidevat sisse-välja traavimist, aga samas põrandapesu tuleb teha ainult hommikul, pika öö järel. Uue kogemusena on sellel nädalal kutsikad klikkeriga tutvust teinud ning väikesesse kaussi ronimine on mõlemal juba käpas! Aga peamiselt on siiski tüübid keskendunud mängimisele ja trallimisele, abistanud hoogsalt aiatöödel ning proovinud kõikvõimalikke “prison-break” võtteid.

Gregi pere käis külas ning uue tutlika puuriga tutvumiseks on harjutatud nii selles magamist kui ilma emata autosõitu. Lisaks pakkis Greg oma “kaasavara” ära, loodetavasti autos ikka ruumi jagub, kui kolimiseks läheb :).

Mõned seisupildid said ka tehtud, kuid koostöövalmiduse aste on oluliselt langenud viimase nädalaga!

Grace 8 nädalat:

Greg 8 nädalat

Ja saigi läbi pesakonna sirgumise periood. Greg kolib esmaspäeval, Grace aga on juba seal, kus teda ammu on oodatud :).

28.03.21

Seitsmes nädal oli pöördelise tähtsusega kutside elus – nimelt on nad nüüdsest ametlikult tõukoerad :). Kennelliidu e-süsteemi abil said tõutunnistused kiiresti ära tellitud ning juba paari päevaga olid dokumendid postist kätte saadud! Nädala lõpus said kutsid ka esimesed vaktsiinid ja ongi viimane kodus elamise nädal alanud…

Teine suur sündmus päntajälgadele oli nende kohtumine oma isaga. Ega Bossi loomulikult ei tea, et ta nende kaakide isa on, kuid suhtumine väikestesse oli tema poolt superluks. Alustuseks tuletasime Ilzele meelde, kes ta paariline oli ja siis näitasime isale ka kutsikaid. Mängu võtsid omavahel üles Ilze ja Bossi, kutsikad ei jõudnud vanemate tormamisega sammu pidada. Pildi tegemine kogu seltskonnas oli muidugi omaette väljakutse, sest pole ju ometigi mahti püsida!

Muidu kulges kutside nädal tavapärases tempos – päeval elutoas chillides, pidevad tagaaia jalutuskäigud, väike autosõit ja külalistega tutvumine õuealal. Fii on taas otsustanud kutsidega mängima hakata – see käib kutsikate ealiste iseärasustega vahel aktiivsemalt ja vahel veits passiivsemalt. Aga muidu ju elu nagu lill :).

P.s. Gregi kodus juba ootab teda ees oma maja – mis tõsi küll meile kolib harjutamiseks – ja kena kõrvik seltsiline 🙂

21.03.21

Kuues nädal möödus kasvades ja möllutades, haukudes ja urisedes, süües ja pättusi tehes, kiusates ja kisades ehk nagu aru saate, igav ei olnud kordagi. Omavahel kui kutsikad parasjagu ei mängi või kraakle, siis püüavad nad Ilzet mängule veenda või Fiid kampa kutsuda. Lumi ja Yes on piisavalt väärikad, et nende tegelaste tegemistest mitte huvituda :). Möödaminnes vaadati ka tädi Lore üle, kuid peale esmast üllatust – kust need kutsid siia said – Lore soov nendega tutvuda rauges. Ka inimestega mängu rõõmud on kutsikad leidnud ning kui juhutuvad aedikusse piiratult ärkama, on kohe kõva kisa lahti, et saaks ikka inimeste sekka!

Õues on ilm olnud kord kevadine, siis jälle talvine, kuid päris arvestatav osa kempsus käimistest on siiski õnnestunud välitingimustes korda saata. Ja seda nii päeval kui õhtul. Õues on võetud koroonakindlalt külalisi vastu, et koerapojad ei arvaks, et peale meie rohkem inimesi maailmas ei olegi…

Tegelikult käisid kutsikad ka väikesel metsatiirul, sest no autoga on ju vaja sõitmist harjutada ja kerge-kiire metsapeatus sobis nagu valatud. Eriti seetõttu, et Marttil oli fotoaparaat kaasas.

Loomulikult said iganädalased seisupildid tehtud. Mõlemad kutsikad seisavad julgelt kõrgel trimmimislaual ja näitavad end juba kenasti.

Grace, kerges sirutuses

Greg, näitamas oma suhtumist (keelt) sellisesse mõtetusse tegevusse

14.03.21

Viies nädal oli kutsidel taas täis avastamist ja seiklusi. Kodus saab hommikul ärgates kohe aedikust priiks ning kuni meie end sätime ja peseme, tehakse majapidamisele mitu tiiru peale. Julgust uusi asju “katsuma” minna jagub, pottide-pannidega kolistamist ei pelga kumbki ning ka tolmuimeja on täiesti normaalne asi. Omavahel ollakse nagu õde ja vend kunagi – kakeldakse südamest ja siis lepitakse sama ruttu.

Ja kui uni saabub, siis hetkega 😛

Toidu osas on kohati veidi valikuline suhtumine – hommikune toit kaob kiiresti ja hakkliha on endiselt number 1. Päevasel ajal on söömine tihti pikema hambaga, kuid õnneks ka Ilze pole enam liiga lahke piima-auto. Eks teravad titehambad juba annavad tunda!

Autosõidu harjutamine jätkus ka sel nädalal – laupäeval viis Aimi kutsikad ja Ilze enda juurde ning kutsid said veidi võõramas keskkonnas ringi uudistada. Seekord oldi juba palju aktiivsemad ja isegi kassi ukseluuk sai peaaegu üles leitud :). Aga lõpuks sai ikka väismus võitu!

Kuigi ilm ei ole kiita olnud – nädala alguses kõva külm ja nädala lõpuks lausa veesadu, siis käisid kutsikad ja vaatasid ka tagahoovi üle. Kaua ei kannatanud olla, aga natuke uut ja huvitavat ikka leidus.

5-nädalased pildid ka laual seistes ning portreevaates.

Grace:

Greg:

07.03.21

Esimene minisünnipäev kutsidel peetud – 06.03.21 said Grace ja Greg juba ühe kuu vanusteks! Nagu kord ja kohus, siis sünna puhul oli pidu! Tellitud oli lausa suurem kontsert, Eesti Laulu nimeline. Päevakangelased ise jäid küll üsna ükskõikseteks telekamelu osas, kuid nautisid oma elu esimest tatraputru, kumbi sünnaks saadud isiklikust kausist. Ilze perenaine Aimi oli kutsidele uhked kingitused kompunninud, ka pererahvast polnud unustatud. Aitäh!

Sellel nädalal on kutsikad lisaks krõbukatele ja veise hakklihale saanud ka kodujuustu, konservi ja tatraputru proovida. Emapiim on endiselt nende valik number üks, kuid tahkest toidust on hakkliha selgelt eelistatud. Lisaks uuele toidule on proovitud ka uusi kaelarihmasid ja tuleb tõdeda, et õnneks eriti need kutse ei sega.

Omavahel tuleb möllutamine juba hästi välja. Lisaks on kutsidel erinevaid turnimisvõimalusi – tasakaalupadjad, tasakaalualus, tunnel – kõiki kasutatakse aktiivselt igapäevaselt! Ilze ja Fiiga kisub ka mänguks, kui omavahel igav hakkab. Kiire tegutsemise tagajärjel niidab aga väsimus hetkega!

Sünnipäeva puhul sai fotostuudio kodus üles pandud ning mõned fääntsimad pildid tehtud. Modellid peavad püsivuse osas veel kõvasti tööd tegema…

Esimesed seisupildid õnnestusid üllatavalt hästi! Näopiltide tegemise ajaks oli kutsidel aga juba päevane poseerimisnorm täis 🙂

Grace:

Greg

28.02.21

Kolmas nädal on läinud taas megaruttu! Kui eelmisel nädalal olid kutsid alles pead tõstmas, siis nüüd on jalad alla saadud juba ning avastamist hulgem. Ilze on kutsidele kenasti tennispalle pessa vedanud, küll pigem eesmärgiga need ise möödaminnes karvutuks rappida :). Õe-venna omavahel mängimisele lisaks on veidi proovitud käppa ka Fiiga mängimisel.

Kolmenädala sünna puhuks said kutsikaid ka külalisi – oma toas võeti ükshaaval mõned tuttavad vastu :). Aga pühapäevast alates on kutsidel uus ja uhke elu – valge lippaed ja oma maja, iga koera unistus! Igal juhul on noored koerad väga tublid olnud kenasti kempsu kasutama ja tüübid orienteeruvad oma uues aedikus hästi.

Kutsikate kaalutõus on olnud märgatav, mõlema kaalunumber läheneb 800 grammile. Kuna salenemiskuuri pole veel ette näha, siis alustati veidi ka tutvumist päris toiduga ja hakklihaampsud kadus nagu mutiauku. Mõlemad kutsid olid tõeliselt ahned oma esimest tahket toitu sööma, eks uuel nädalal jälle uued maitsed 🙂

21.02.21

Kutsid on saanud kahe nädalasteks – nii ruttu läheb ikka see titeaeg kutsikatel! Öösel magavad kutsikad rahulikult tagatoas oma pesas, enamuse aja kenasti ema kaisus. Päevaks kolivad nad aga elutuppa, et saaksid olla osa päeva tegemistes. Abilisi kutside valvamisel jagub, tädid bordercollied on võtnud toitumisnõustaja ülesanded enda kanda ning jälgivad, et kutsid saaksid korralikult toidetud! Vanaema Lumi valvab tavaliselt kõrval pesas, sest kunagi ei tea, millal kutsikatele päris sööki juba andma hakatakse ja siis on ju vaja kohal olla!

Yes vaikselt püüab tittesid ka juba mängule kutsuda, tennispall poetatakse ettevaatlikult pesa juurde ja no lootus ju on, et keegi ehk viskab :).

Kolmapäeva õhtul trennist tulles vaatas aga kutsikapesast vastu oluliselt rohkem silmi, kui hommikul! Poisil avanes juba teisipäeva hommikul üks silm, järgmisel päeval hakkas tüdruk piiluma ja kolmapäeva õhtuks olidki kõik neli silma juba täiega säramas! Vaatamata omandatud nägemisoskusele on siiski tüüpidel enamuse ajast silmad kinni ja vaikse norina saatel tukkumine käib…

Ilze on super ema tittedele – kutsikad on puhtad, söödetud ja rahulolevad. Ilze tuleb hea meelega kaasa pikematele metsatiirudele, jookseb ja möllab lumes koos teiste koertega ning sööb mitu korda päevas hea isuga oma kausi puhtaks.

Mõned ilupildid ka kahenädalastest tegelastest.

Grace kaaluga 664 g

Greg kaaluga 710 g:

11.02.21

Kutsikad on tegelenud oma põhitööga – söömise ja kasvamisega. Tundub, et mõlemas on nad oma ala profid, sest suud muudkui matsuvad ja kaalunumber aina suureneb.

Kuna Ilze suhtub väga tolereerivalt teiste koerte kutsikate lähedal olemisse, siis kolisid kutsid juba elutuppa päevaseks ajaks. Ilze ise on hea meelega väikestele jalutusringidele ühes tulnud, noor ema peab ka ju end liigutama ja tuulutama!

Õde ja vend:

Piiga kaaluga 313 grammi

Poiss kaaluga 379 grammi:

06.02.21

Ilze alustas juba hommikul kella 5st pesa sättimisega, kutsikad sündisid aga alles õhtul. Kahe tunni jooksul sündis kolm kutsikat, kaks emast ja üks isane. Viimasena sündinud emase kutsika sünnikaal oli aga kõigest 95 grammi ja paraku ta järgmise paari päeva jooksul ka juurde ei kosunud. Kahjuks jäi tema elu väga lühikeseks, kuid seda enam tunneme rõõmu kahe terve ja tugeva kutsika üle.

Esimesena sündinud Piiga, sünnikaal 212 grammi:

Teisena sündinud Poiss, sünnikaal 225 grammi:

Detsember 2020/Jaanuar 2021

Ultraheli kinnitusel on oodata kutsikaid! Loomaarst luges välja 3 kutsikaalget Ilze sees, seega jääme ootama!

Jaanuari lõpus tehtud rõntgenpilt kinnitas, et meie loomaarst on ultraheliga samal lainel – ka röntgen leidis kolm tulevast kutsikat!

Jaanuari lõpul kolis Ilze meile elama, kuigi tema jaoks ei olnud see eriline elumuudatus – jalutame nagunii tihti koos ja perenaise töögraafikust sõltuvalt on Ilze aegajalt meil hoiul. Nüüdki jätkasime ühiseid jalutuskäike, lihtsalt peale kõndimist pidi Aimi ilma koerata oma koju suunduma… Ilze kõht muudkui kasvas, kuid ta oli lõpuni väga “sportlik rase” ja mängis hoolega pulga/tagaajamise mänge.