Need 4 Speed pesakond kasvamas

19.11.23

Sellel nädalal said kutsikatest tõukoerad – Eesti Kennelliit väljastas neile tõutunnistused :). Kutsidel endal ei olnud sellest ei sooja ega külma, nende elu on ikka ühtemoodi lill!

Välja arvatud siis, kui otsustasime väikese pügamise ette võtta. Ütleme nii, et kõik olid tublid, eriti mina ja Kadi, kes pidid seda pügamist teostama. Kutside välimus muutus vägagi, sest  kui kahevärvilistel kutsidel tumedamad väljakasvanud karvad näost eemaldatud said, muutusid ilmed ikka palju! Mõni koer on nagu täiesti teine koer…

Suurem elumuutus oli kutsikatele see, et nende ema Niina ei ole enam igapäevaselt käepärast võtta. Kuna Niina päriskodu on meile nii lähedal, siis on lapsed kenasti üle vaadatud pidevalt, kuid eesmärgiga võõrutada kutsikad piimabaarist, on selline elukorraldus olnud väga mõistlik. Täiskasvanud ja mitte nii täiskasvanud koerte seltskonda ja mängukaaslasi kutsidel aga jagub küllaga.

Kutsid said nädala lõpetuseks ka vaktsiinid – varasem vaktsineerimise aeg lükkus paar päev edasi, sest kõik meie pere koerad põdesid läbi mingi õnneks kerge oksetõve. Järgmisel nädalal on aga kutsid juba valmis ära kolima….

Seisupildid said õues tehtud ja kuigi kutse on pügatud (v.a.Mena keha osa), siis pilte vaadates tuleks see tegevus uuesti ette võtta 🙂

Maxwell

Mr Trikk

Mäkk

Mena

Portreepildid ka:

Maxwell

Mr Trikk

Mäkk

Mena

12.11.23

Kuue nädalased kutsikad on juba koerad! Viimase nädalaga on areng olnud täiesti silmnähtav ja jalad on oi, kui nobedad! Enne sain kutsikatega üksi õues käidud, siis nüüd neljaga korraga… Lihtsalt ei jõua järgi :). Juba üks tüüp on põõsas, teine ronib peenras, kolmas ukerdab trepil ja neljas… ma isegi ei tea, kus tema on! Et neid vahvaid tüüpe veidi ohjata, siis alustasime sel nädalal kaelarihmaõpet. Alguses oli väga raske, sest peale igat sammu oli vaja kratsida sügelevat kraed. Kuid paar päeva harjutamist ja juba ei sega kaelas olevad rihmad kedagi.

Iga päev on kutsikatel külalisi käinud ehk siis sotsialiseerumist erinevate inimestega on saadud hulgem. Kempsus käimine on 90% ajalehtedele – isegi kui kutsikas on toa teises otsas, otsitakse kibekiirelt ajalehtede ala üles, kui keha vaja kergendada. Mitmel korral on emakodus käidud, nii koos emaga kui ka ilma. Kadi juurde minnes kohe puurist pääsedes tormavad tüübid kõik otsejoones mänguasjakasti otsima. Ja kui see leitud, siis tunnike saavad kõik mänguasjad tuustimist, millele järgneb… vaikus!

Üldse ma ütleksin, et praegu on mu lemmik koerad just sellised koerad 🙂

Iganädalased fotosessioonid on juba äärmiselt pingelised – kas saame mõne pildi, kus kõik kutsikad peal ja vaatavad ka õiges suunas?!? Abikäsi on kaks korda rohkem kui koeri, aga no ikka on käsi puudu. Või siis on hoopis koeri üle… Tegelikult on selle nädala kõige parem uudis see, et kõigil kutsidel on oma kodud olemas ja ootel!

Seisupiltide jaoks oleme iga päev ühe toidukorra jagu harjutanud ja kutsikud on tõesti tublid, suudavad kenasti hetke paigal püsida.

Maxwell

Mister Trikk

Migor ehk Mäkk

Mena

 

05.11.23

Viie nädalased kutsikad üllatavad iga päev – jälle on nad nobedamad, teavad kust kaudu põgenema saab aedikust, kus on ajalehed häda tegemiseks ja et õues tuleb igaüks ise suunas minema lipata!

Vaadake nüüd neid nelja tüüpi, kas saab olla kahtlust, et neil ei ole mingi järjekordne koerustükk meelel 🙂

Kuna ilmad on suhteliselt soojad olnud, on kutsid pea iga päev õue pääsenud ja seal olemist ka täiega nautinud. Kõik murulibled, kuivanud lehed ja muu sodi nopitakse käpelt üles ning siis tuhatnelja minema!

Söömine edeneb vahelduva eduga – emapiim on valik number üks, hakkliha sobib ka, kuid kõrbinad on pingerea viimases otsas kindlalt! Niina on mõned päevad juba kutsikatest ikka eemale hoidnud, sest teravad hambad ja liiga innukad pätid ei ole enam emme lemmikud.

Mitmel korral on autosõitu ja emakodu külastust pakutud, lisaks said kutsid väljasõidu raames maniküüri-pediküüri, aitäh Kadi ja Marilin 🙂

Portreepildid noorukitest:

Maxwell

Mr.Trikk

Igor

Mena

Ja kui juba, siis ikka seisupildid ka:

Maxwell

Mr.Trikk

Igor

Mena

29.10.23

Ühe kuu sünnipäev peetud! Kutsid muutuvad iga päevaga – juba kimavad täiesti jalgu kaotamata mööda tuba, kui vaid vähegi vabadust antakse! Õnneks on kutside puhul väsimus väga kiire tulema ja peale poolt tunnikest möllu, on paar-kolm tundi taas vaikus majas :).

Kaalukasv on kutsikatel kadestamisväärne! Nii kutsikate ema Niina kui kutsid ise saavad neli korda päevas korralikud söögiportsud, aga kuna väikesed pätid eelistavad piimabaari tahkele toidule, siis Niinale peab varsti jalutades telliskivi külge siduma, et tuul koera ära ei viiks! Eks me püüame ikka kutsidele head-paremat pakkuda ja loodetavasti saab Niina ka varsti sama ümarasse vormi, nagu ta lapsed on.

Laupäeval võtsid kutsikad oma vetsu (loe: ajalehed) ja söögid kaasa ning tegid koos Niinaga väljasõidu oma ema päriskoju Kadi ja Lore juurde. Autosõit sujus viperuste ja vingumisteta, emakodus oli avastamist ja vahtimist nii palju, et õhtul koju naastes oli kutside pesakastis täielik vaikus! Ja nii peaaegu et hommikuni välja 🙂

Halloweeni teemalist fotosessiooni oli väga tore teha, ühe naabri käest saime laenuks kõrvitsad, teise käest põhud. Ja kutsid-Niina olid väga heas tujus ning naeratasid kenasti kaamerasse 😀

Esimesed proovi-seisupildid said ka tehtud, sest no jalad ju juba kannavad!

Väike Prints

Trikk

Igor

Ira

22.10.23

Sel nädalal tähistasid kutsikad juba kolmanda nädala sünnat! Enne seda aga said tited esimesed ussirohud – ei olnud kellelgi probleemi pulbriks tehtud tabletid alla neelata. Ja kuna liikumine on juba rohkem kui ainult roomamine, said koeralapsed omale valge aediku. Kempsu kasutamine läks hooga käima ja kutsikad väga viisakalt püüavad magamisala puhtana hoida, et hädad saaksid ajalehtedele tehtud.

Põhiline vaba aja veetmise viis on kutsidel aga ikka ja loomulikult magamine :).

Sünnipäeval sõid kutsikad essat korda lisasööki, alustuseks toorest loomahakkiliha natuke näpu otsa pealt. Väike Prints oli esimene sööja, kes esimese hooga arvas veits nagu, et mingi öäk asi. Aga siis kui teine amps oli, siis juba tahtis – anna veel! Teised sõid kohe ja hooga, eriti Trikk muidugi. Ega ka Igor-Ira ei jäänud alla, lihtsalt Trikk oli kuidagi äärmiselt ablas ning tõmbas end mu näppude külge lausa vaakumisse. Kutsikad juba mängivad üksteisega vaikselt, aga siis pilti kui tahad teha, leiad eest ikka sellise “hunniku”….

Pühapäeva õhtul hilja said ka ilupildid tehtud, kuigi kutsikad andsid endast kõik oleneva, et need ei õnnestuks 😛

Portreepildid ka – Väike Prints

Trikk

Igor

Ira

15.10.23

Teine nädal on toonud kutsikatele valguse – kõigil silmad peas! Poisid alustasid piilumisega varem, emane kutsikas tegi silmad lahti vendadest päeva võrra hiljem. Uudistamist on aga kõigil jagunud, sest seltskonna mõttes kolib pesakast igal hommikul päevaks elutuppa. Kutsikad saavad siis olla rohkem elu-melu sees ja Niinal on ka veidi vaheldust.

Teised koerad on juba täiesti lubatud pesakastis kutse nuusutama. Eriti usinalt kasutab seda võimalust muidugi Grace, kes oma lapsehoidmise teenuseid pakub eriti agaralt siis, kui Niina juhtub õues olema ja tema toas. Kui noor ema vaid teaks, kui hästi ta kutsikad siis hoitud on, kui ta eemal on :).

Lemmik tegevused on kutsikatel loomulikult magamine ja söömine. Seda esimest eriti tehakse väga kummalisetes-erilistes võtmetes 🙂

Piltide tegemine on paras väljakutse, sest no tüübid ei püsi ju paigal! Alati on vaja pöörata selg kaamera poole või lihtsalt ümber kukkuda! Ja kui tahaks veel kõik neli kutsikat õiges suunas vaatama saada… Aga no eelnev kogemus näitab, et see on alles algus!

Kaalu viskavad kõik kensti, piltidel siis järjest:

Väike Prints kaaluga 725 grammi

Trikk kaaluga 731 grammi

Igor kaaluga 749 grammi

Ira kaaluga 660 grammi

08.10.2023

Natuke üle nädala aja on kutsikad juba noored, aga kasvult on tüübid juba peaaegu oma ema Niina suurused :). Nii hull asi muidugi tegelikult ei ole, kuid kutsikad kasvavad mühinal ja 10ndaks elupäevaks on poistel kõigil kaalu üle 500 grammi, emane kutsikas on ilmselt homseks sama verstapostini jõudnud.

Niina oli alustuseks natuke murelik ema – eks neli kutsikat valvata-hooldada on ju tähtis ettevõtmine. Esimesed päevad pidid kõik teised maja neljajalgsed hoolega mõtlema, et kas nad kutsikate toale lähenevad või mitte. Õnneks Niina üsna varsti sai aru, et keegi tema kutse ei ihalda endale ning nüüd võivad teised koerad ka kutside toast läbi käia ning natuke ka pesakasti poole vaadata. Jalutama oli Niina nõus tulema esimesel nädalal, isegi metsatiir oli tema jaoks ok teha ning kutsid koju magama jätta :).

Kuna Agility MM toimus kolmapäevast pühapäevani, said kutsid kohe esimesel elunädalal telekast suurvõistlust jälgida, kolides selleks ajaks elutuppa. Nemad küll veel ise ei kuulnud-näinud, kuid emapiimaga said agilityt ohtralt kaasa!

Tormituulte saabudes pidasime plaani teha tubaseid ettevõtmisi ning kutsikate pildistamine tundus ülihea idee. Loomulikult läks siis vool ära ja püsis eemal õige mitu tundi, mistõttu pidime kasutama alternatiivseid võtteid, et fotosessioon ikka õnnestuks.

Pühapäeva hommikuks olid kahel kutsikal silmad juba vidukil! Veidi veel ja kõik tüübid juba näevad, järgmiseks ilmselt siis jooksevad ka!

28.09.2023

Niina alustas pesa seadmisega juba öösel ja jätkas terve päeva usinalt ettevalmistustega. Kaas-ootajad vahetusid ja väsisid, kuid Niina oli tubli.

Esimene kutsikas sündis lõpuks kell 15.20, Väike Prints kaaluga 205 grammi

Teisena sündinud poiss ei tahtnud kuidagi väljapääsu poole liikuda, õnneks enne kliiniku ukseni jõudmist mõtles Trikk ümber ja kell 18.10 sündis isane kuts kaaluga 223 grammi.

Kolmas poiss lasi ka end kenasti oodata ning väljumisel aidata. Igor kaaluga 223 grammi sündis kell 19.50.

Röntgeni järgi teadsime, et üks kuts on veel tulemas. Kuid ei Niinal ega kutsil endal ei olnud kuhugi kiire. Viimaks, vahetult enne päeva lõppu, kell 23.45, sündis lupsti pesakonna ainus emane, Ira :).

Kutsid ja ema tunnevad end hästi! Kõik vastsündinud on tragid ja suundusid kohe piimabaaris leti äärde 🙂

August/September 2023

Augustis kinnitas ultraheli uuring, et Niinal on kutse tulemas. Elo vilunud silm luges kokku 4 kutsikaalget, mille üle olime äärmiselt õnnelikud!

Septembrikuus tehtud röntgenpilt ainult tõendas seda, mis eelnevalt juba öeldud – ka röntgenpildil on kerge kokku lugeda neli kutsi!

Niina ise on igati chill ja hakkaja tiine koer – hea meelega käib metsas kaasas, veel parema meelega teeb kuulekust ja trikke, sest no siis saab ju süüa!