Frozen Puzzle pesakond kasvamas

17.03.23

Viimane nädal sünnikodus läks nii ruttu! Kutside ema Ilze läks juba oma koju ja käis kutsikaid aegajalt lihtsalt üle vaatamas. Kutsid said omapäi suurepäraselt hakkama ja kohalikud koerad lõbustasid neid piisavalt.

Õues sai käidud juba päris palju ja ikka üle 70% hädadest õnnestus ka väljas ära ajada, siis veel nii 20% orgunniti ajalehtede peale ning tühine 10% õnnetusi juhtus mitte soovitud paikades. Seega ülitublid kutsikad ausalt! Söögiisu muutus ka kohe märgatavalt paremaks, kui ema enam pidevalt silmapiiril ei olnud.

Reedel pakkisid kutsikad oma trääni kokku, et siis rõõmsalt oma peredega iseseisvasse ellu astuda 🙂

Õhtul toimus alustuseks pidu, salatit ja torti sai! Siis veel veidi lobisemist, kutsikajuhendid, lepingud ja… Seekord oli esimene kord, kus ma ei poetanudki pisarat! Ja seda sellisel toredal põhjusel, et mõlemad kutsid läksid juba Lexberryde peredesse!

Aimi ja Elza

Peeter ja Anne ja Ezra

Ezra 8 nädalat

Elza 8 nädalat

12.03.23

Seitsmenda nädala suursündmused olid kutsikate vaktsineerimine ja ametlike nimede kinnitamine! Nimevalik läks valutult, sest no nimed olid põhimõtteliselt ju olemas. Meie sotsiaalmeedia spetsialist tegi ka toreda nimevaliku video (nähtaval kennel Lexberry FB ja Instagrammi lehel) ja veel ägedam oli, et paljud inimesed arvasid, et koerad reaalselt valisidki omale niimoodi nimed 😀

Igal juhul: Tere tulemast Ezra ja Elza!!!

Pesakonna uued kodud on ka juba valmis kutside tulekuks. Ja väga väga eriline on see, et mõlemad kutsid lähevad juba Lexberryde peredesse!

Ezra

Elza

05.03.23

Kuues elunädal kihutas mööda nagu kiirrong! Sama kiirelt kasvavad ja arenevad ka väiksed pätakad, kes ei ole enam üldse nii väiksed…

Peaagu iga päev ootavad kutsikaid ees uued kohtumised, sest kutsikavaatamist soovijaid on päris palju. Ja no mis kutsidel selle vastu olla saab, et keegi neid nunnutada tahab! Nad hea meelega teritavad oma hambaid ja teevad seeläbi uusi tutvusi.

Hommikuti magavad kutsikad kenasti äratuskella helinani. Seejärel pääsevad nad kogu maja peale trallitama mingiks ajaks, siis söök ja veidi koolitööd. Iga päev harjutame trimmimislaual seismist ja rahulikult püsimist. Lisaks on terve nädala harjutatud kaelarihmade kandmist. Esimesed päevad olid võrud kaela ümber väga ebameeldivad, kuid mida aeg edasi, seda vähem kutsid oma rihmasid hoomavad.

Õues käimine on kutside üks lemmiktegevus. Kuna miinuskraade ikka veel antakse, siis ei saa õues kaua olla. Aga noored loomad on ääretult targad, õue saades tehakse käbe piss ära, mõned ampsud lund suhu ja tagasi tuppa!

Vanem õde Grace on endiselt ametis oma nooremate sugulaste kantseldamisega. Igav ei ole kellelgi, mängu-tralli-taga ajamist jagub! Õnneks peale suurt mängu tuleb ka suur uni!

Ka sellel nädalal käisid kutsikad autosõitu harjutamas ja olid terve pühapäeva pealelõuna Ilze kodus külas. Hakkama said ülihästi, uut avastamist oli mitu korda rohkem kui nädal tagasi. Ilze sai aga mõnuleda diivanis, mis meie majas koertel keelatud on. Kutsikad püsisid kenasti põrandal, aga nad isegi ei tea veel diivanile tahta ka 🙂

Isane kuts kaaluga 2012 grammi

Emane kuts kaaluga 1500 grammi

26.02.23

Viienädalased kutsikad on juba väga hakkajad tüübid. Kuigi jaksamist jagub korraga mõnekümneks minutiks, siis selle ajaga jõuab ju palju! Mida aga palju ei lähe, on tahke toit – piimabaaris pakutakse nii maitsvaid kokteile, et hakkliha, krõbukad, kodujuust jms. ei paku just eriti pinget. Kehakaal aga muudkui tõuseb, sest rammusat piima voolab ojadena.

Vabariigi sünnipäeva puhul käisid kutsikad esmakordselt autoga sõitmas. Ja külas, sest no ikka ju pidupäeval peab seltskondlik olema. Ema Ilze oli väga rahul, et sai oma kodus kõik mänguasjad ja magamiskohad üle vaadata ning lastele ka uut-huvitavat näidata.

Kuna avastamishuvi on suur, siis on kutsid sel nädalal saanud ka juba terve maja peal ringi vaadata. Nüüdseks on nad ka Fii meelest juba piisavalt tragid, et nendega saab mängida. Ega Fii muidugi palju löögile ei saa, sest vanem õde Grace endiselt üritab oma väikese õe ja venna peamine lõbustaja olla.

Kuna ilmad on miinuskraadides, on kutsikad õue saanud vaid mõnel korral ja siis ka lühikeseks hetkeks. Aga lumi neile meeldib 🙂

Seisupilt 5 nädalasest poisist kaaluga 1.697 grammi

Ja sama vanast tüdrukust kaaluga 1.288 grammi

19.02.23

Nädal neli tõi kutsikatele jälle uued tuuled – valge lippaed ja oma maja! Alustame aga algusest: isane kutsikas võttis juba nädala esimeses pooles jalad alla ning kukkus mööda pesakasti ringi tiirutama. Paari päevase nihkega alustas ka emane kutsikas aktiivsema kõnnitegevusega, seega aeg oli küps! Algas kempsuõpe 😊. Magamisasemele lisandus pesakastis kempsu osa, mis kaetud keskkonnasõbralikult ajalehepaberiga. Ja kuna tegelikult soovivad kutsid oma magamiskoha puhtana hoida, siis juba esimese päeva õhtuks oli selge, kus on voodi ja kus on kemps! Lisaks suuremale liikumisalale on kutsikatel uudistamiseks puzzlematid, kus erinevate pindadega tutvumisega juba algust tehtud.

Kutsikate menüü sai nädala jooksul olulist täiendust – alustati vaikselt hakklihaga, kuid peagi lisandusid toidulauale ka kodujuust ja leotatud krõbinad. Kuigi algul kahtlesin, kas vohavate kehavormidega kutsid lisasöögist üldse huvituvad, siis esimesed päevad oldi toidu osas äärmiselt aplad. Üldiselt aga peab jälgima, millal toitu pakkuda, sest kui ema piimabaar on avatud olnud, ei ahvatle muu söök eriti. Laiskuse tipuks on muidugi toitumisasendid, kutside meelest on näiteks maoli maas söömine täiesti tavapärane.

Esimesed ussirohud said manustatud – nii kutsikad kui kogu muu kodune loomaaed võtsid kenasti vajalikud tabletid sisse. Kes viineri abiga, kes ilma 😊. Selle ürituse tarbeks toimus suurem kaalumine, õnneks ainult kutsikate puhul oli kaaluosuti kasv märgatav.

Nädal lõppes nagu ikka pildistamise tähe all. Seekord said esimesed algelised seisupildid tehtud!

Tipp kaaluga 1.425 grammi

Täpp kaaluga 1.093 grammi

 

12.02.23

Nädala tähtsündmuseks oli Grace`i sünnipäev – kahe aastaseks saanud vanem õde on kutside suhtes ülihooliv, isegi sünnipäevaks saadud kingituse viis oma pisi õele-vennale näha ja mängida :).

Muu osa nädalast tegelesid kutsikad peamiselt kasvamisega. Kui kontoripäeval õhtul tööl naasin, olid kutsid ausalt palju suuremad! Uskumatu, aga nad tõesti kasvavad lausa tundidega!

Kutside iseloomu hakkab ka juba veidi näha olema. Emane kutsikas on väga iseteadlik, talle meeldib teisi korrale kutsuda. Isane kutsikas on tasakaalukam, kuid äärmiselt nutikas. Igal juhul on mõlemad ehtsad terjerid oma olemuselt!

Mõlemad kutsikahakatised ajavad end vaatamata lopsakatele kehavormidele usinalt oma tuterdavatel jalgadel püsti. Järgmisel nädalal lasevad nad ilmselt ka pesakastist jalga juba.

Tipp kaaluga 1057 grammi

Täpp kaaluga 818 grammi

Rohkem pilte FB albumis

04.02.23

Teisel nädalal veetsid kutsikad päevase aja enamasti elutoas, et olla rohkem seltskonnas. Seltskonda jagub – bordercollid jälgivad väikese distantsiga, et kõik kontrolli all oleks. Vanaema Lumi heidab lapselastele külgpilke möödudes, aga õde Grace… Ta püüab olla nii hea vanem õde kui vähegi antakse. Lisaks imetamisnõustaja, mähkmevahetaja, pesija, lõbustaja. Kui koertega jalutamast koju saabume, siis on Graceil esimene ülesanne lapsed üle lugeda. Õnneks Ilze jagab hea meelega oma muresid ja rõõmusid kutsikate osas :).

Enamuse päevast – ja õnneks ka ööst – kutsikad magavad, söövad ja siis jälle söövad, magavad. Nagu ka eelmised Ilze kutsikad, on pigem suht vaiksete kutsidega tegemist, aga eks paistab, mis järgmine nädal toob! 12-päevaselt avas emane kutsikas algul ühe, siis ka teise silma. Poisslapsel oli nägijaks saamisega veidi enam aega, kuid kahe nädalasel sünnipäeval olid ka tema silmad avatud ja suured nagu tõllarattad.

Nädala lõpus toimus traditsiooniline fotosessioon, et kutside kosumine kenasti jäädvustatud oleks. Ka seekord said vanemad sugulased pildile, sest no maiust pakuti ja pidi ainult natuke istuma või pikutama. Lihtne eks 🙂

Tipp kaaluga 767 grammi

Täpp kaaluga 597 grammi

Kolm põlvkonda – paremalt vanaema Lumi, keskel ema Ilze, vasakul vanem õde Grace ja esireas noorimad Lexberryd 🙂

Rohkem pilte FB albumis.

28.01.23

Kutsikate esimene nädal möödus rahulikult. Kutsikate jaoks :). Kuna Ilzel oli kergelt kõht korrast ära, siis meie ööd ei olnud nii rahulikud. Õnneks olid vajalikud vahendid abiks ning nüüd on lisaks kutsikatele ka pererahvas magada saanud. Ja Ilze ise ka.

Ilze on äärmiselt chill ema – kutsikad on mega hästi hoitud, puhtad ja kõhud alati täis. Mingit pirinat ei ole pesakastist üldse kuulda. Sama rahulikult suhtub Ilze teistesse koertesse, kes ikka veidi uusi tulijaid uudistada soovivad. Ehk siis, kui mingi hetk Grace nelja jalaga pesakastis seisis ja kutsikaid lakkus, ei öelnud Ilze talle mitte pooltki paha sõna.

Kaks päeva peale kutside sündi, kui me ennast hommikusele jalutuskäigule sättisime, seisis Ilze keset esikut ja nõudis kaasa võtmist. Tänava otsas tal tekkis küll hetkeks kahtlus, et kas lapsed ikka saavad kodus üksi hakkama, kuid kinnitasime talle, et pool tunnikest jalutada on täiesti ok. Järgmisel päeval tuli Ilze juba metsa kaasa, jooksis koos teistega rõõmsalt ringi ja mängis pulgaga, nagu üks russell kunagi.

Kutsikad aga kosuvad nagu ei ükski pesakond meie juures varem! Ilmselgelt on kliima soojenemine ka neile mõjunud, sest kaalukasv on täiesti silmaga nähtav – hommikuks on pesakastis alati suuremad loomad kui õhtul!

Tipp kaaluga 479 grammi

Täpp kaaluga 364 grammi

Nädalase sünna puhuks tehtud fotosessioonile trügisid kõik sugulased, keda vähegi lasti :). Vasakult vanem õde Grace, vanaema Lumi ja värske ema Ilze.

21.01.23

Õhtul veidi enne kella kümmet sündis esimene kutsikas – poiss, kes saabus saba ees :). Kutsika kaal oli igati kobe – 235 grammi – ja poiss nii hakkamist täis, et vaevalt sai kuts kuivatatud, kui ta juba vaakumina ema tissi küljes matsutas.

Pool tundi hiljem sündis ka teine kutsikas – tüdruk, kaaluga 175 grammi! Ka tema saabus saba ees ja kenasti lootekoti sees. Algul tundus, et kutsikas on lausa kolmevärviline, ent peale mõningast kuivatamist, saime tõele jälile. Tüdruk on kena tume-tume pruuni värvusega!

Ja nii see alguse kõik sai.  Kutsikad asusid kasvama ja Ilze neid kasvatama 🙂